Equipment / Vybavení

1. Storage / Sklad
Whether you have a large or small brewery, warehouse is a must. You need to have a place to store all the equipment, ingredients and possibly finished beers. For me, it is enough to have a large shelf in the garage for now. But maybe soon I'll have to buy another one.

Ať máte velký, nebo malý pivovar, bez skladu se neobejdete. Musíte mít kam uložit veškeré vybavení, suroviny a případně i hotová piva. Mne prozatím pro tyto účely postačí velký regál v garáži. Možná budu ale muset brzy přikoupit ještě jeden.


2. Grain mill / Šrotovník
You can find a store, where you can buy crushed grains. It is good at the begining, but later you will want to be independent of the supplier and also have control of the crushing. You can have classic corona mill, or roller mill. I chose roller, made from pasta maker. It cost me about 30$ and some time.

Dají se najít obchody, kde můžete koupit slad našrotovaný. To je dobré na začátku, ale později budete chtít být nezávsilí na dodavateli a také mít kontrolu nad šrotováním. Můžete mít klasický šrotovník s mlecími kameny, nebo válcový. Já zvolil válcový, vyrobený ze strojku na těstoviny. Stál mě přibližně 600 Kč a nějaký ten čas.



3. Mash tun / Rmutovací káď
For converting grains to a sweet wort, you will need something, which can hold the temperature. If you will do the infusion, the simplest and best way is to build mash tun from a cooler. You can do a single infusion, multi-rest infusion and with an additional pot even a decoction. It cost about 50$ and some time.

Na přeměnu obilí na sladkou mladinu budete potřebovat něco, co dokáže udržet teplotu. Pokud budete dělat infuzi, nejjednodušší a nejlepší cesta je vyrobit si rmutovací nádobu z chladícího boxu. Múžete tak dělat  jednoduchou infuzi, několika fázovou infuzi a pokud přidáte hrnec tak i dekokci. Stálo mě to kolem tisícovky a nějaký ten čas.



4. Pot / Varna
When sweet wort is extracted, we need to boil it with hops. Stainless steel pot is the best choice, but you can also use enameled. Stay away from galvanized, it will contaminate your beer. You will need at least 1/3 bigger size than your planned final volume. So I have 8,72 gal stainless steel pot for a 5 gal batch. It is pretty accurate. You may also want to have one additional smaller pot for heating the water, but it is not necessary. It just make things easier. It cost me about 60$.

Když získáme sladkou maldimu, potřebujeme ji povařit s chmelem. Nerez je nejlepší volba, ale můžete použít i smalt. Vyhněte se pozinku, který kontaminuje vaše pivo. Budete potřebovat alspoň o třetinu větší objem než plánujete uvařit. Takže mám 33 l nerezový hrnec na 19 l várku. Je to přesně akorát. Možná budete chtít mít i jeden další hrnec na ohřev vody, ale není nutný. Jen to s ním bude snadnější. Hrnec mě stál cca 1200 Kč.


5. Cooler / Chladič
Boiled wort must be cooled ASAP. Reccomended time is under 20 minutes. You can just put the pot in the cold water with ice, but it will take a lot of time. Much better solution is to buy or build cooler. There are many types, but most used are spiral or plate. Plate are better, but requires sanitizing inside and cost more. Spiral are cheaper and can be made at home. There are two types - immersion, or counterflow. Counterflow is trickier to build and also needs sanitizing inside. So I chose immersion cooler. It is just copper pipe, coiled into a spiral with one end for cold water input and second for output. It cost me about 40$ and very little time.

Uvařená mladina musí být ochlazena co nejrychleji. Doporučený čas je pod 20 min. Klidně postačí dát hrnec do studené vody s ledem, ale to trvá dlouho. Mnohem lepším řešením je koupit nebo vyrobit chladič. Je mnoho typů, ale nejpoužívanější jsou spirálové a deskové. Deskové jsou lepší, ale vyžadují sanitaci zevnitř a jsou dražší. Spirálové jsou levnější a můžete si je vyrobit doma. Jsou dva typy - ponorný a protiproudý. Protiproudý je složitější na výrobu a také vyžaduje sanitaci zevnitř. Proto jsem zvolil ponorný. Je to jen měděná trubka, stočená do spirály, s jedním koncem pro přívod studené vody, a druhým pro výpusť. Stál mě necelých 800 Kč a chvilku času.



6. Fermenter / Spilka
When wort is cooled down to the temperature, in which it will be fermenting, it can be transfered to the fermenter. It could be anything with can be sealed with small hole for airlock. The most used are food grade plastic buckets, followed by glass carboys (in US). I chose cheap 10,5 gal buckets from Hornbach for 8$ each.
You will also need an airlock - small plastic thing filled with sanitized water. It will allow CO2 created during fermenting to go away and prevent anything to go in. Airolock is cheap, but can be substituted with cheaper homemade version. And I think much better. Just connect any hose to the hole in the fermenter and put the other end in any container filled with sanitized water. That's it!

Když je mladina ochlazena na teplotu při které bude kvasit, může být přesunuta do kvasné nádoby (spilky). Tou může být cokoliv co může být uzavřeno a má malou dírku pro kvasnou zátku. Nejpoužívanější jsou plastové kbelíky (schálené pro styk s potravinami), následované skleněnými demižony (převážně v USA). Já jsem si vybral levné 40l kbelíky z Hornbachu za 170 Kč.
Budete také potřebovat kvasnou zátku - malou plastovou věc naplněnou sanitizovanou vodou. Ta umožní CO2 vytvořenému během kvašení odcházet ven a zabrání, aby se něco dostalo dovnitř. Zátka je levná, ale může být nahrazena levnější doma vyrobenou. A já myslím, že i lepší. Stačí jen připojit jakoukoliv hadičku do dírky ve fermentační nádobě a vložit druhý konec do jakékoliv nádoby naplněné sanitizovanou vodou. A je to!




7. Bottles & Kegs / Lahve a sudy
Usually after two weeks of fermentation, the beer is almost done. It only needs bubbles. These, that we left to escape through the airlock. So, we need another fermentation and at this time under pressure. For that, we have two commonly used solutions - bottles and kegs.
The bottles are easy. Just find some, fill them and seal with caps. Then you will have to wait at least another two weeks until additional fermentation carbonate the beer, but usually longer to let the beer age. I am using plastic and grolich bottles which left after drinking other beers. So I can say they are for free.
For kegging, some equipment and experience is needed, but it is possible to drink the beer almost immediately, because here you don't need to wait for natural carbonation. Just put some CO2 inside the keg, wait few days and it's done. But also here it should be good to wait longer to age the beer. I have two cornelius kegs, which cost me about 100$.

Obvykle po dvou týdnech je pivo téměř hotové. Už potřebuje jen bublinky. Ty, které jsme nechali uniknout kvasnou zátkou. Proto potřebujeme další kvašení a tentokrát pod tlakem. Nejpoužívanější řešení jsou dvě - lahve a sudy.
Lahve jsou jednoduché. Stačí jich jen pár najít, naplnit a utěsnit zátkou. Pak je potřeba počkat alespoň dva týdny, než dodatečné kvašení pivo nasytí, ale obvykle je potřeba počkat déle, aby pivo uzrálo. Já používám plastové lahve a lahve s patentním uzávěrem, které zbyly po vypití ostatních piv. Takže můžu říct že jsou zadarmo.
Pro stáčení do sudů je potřeba nějaké to vybavení a zkušenosti, ale zase je možné pít pivo skoro hned, protože nepotřebujete čekat na přírodní nasycení. Stačí jen napustit sud CO2, počkat pár dnů a je hotovo. Ale i zde by bylo dobré počkat déle, aby pivo uzrálo. Mám dva sudy na sirup, které mě stály cca 2 tisíce.




Žádné komentáře:

Okomentovat